مدیریت رویدادمقاله آموزشی

مقایسه سیستم مدیریت رویداد و ارزیابی ریسک

مقایسه سیستم “مدیریت رویداد تجزیه و تحلیل حوادث” و سیستم “ارزیابی ریسک

نویسنده : محمدرضا کرم زاده

Karamzadeh@3psam.com

کدامیک از این دو جمله را می پسندید؟

  • آقای مدیر، ما شرایط سازمان شما را بررسی کردیم، نقاط قوت و ضعف ایمنی را شناسایی نمودیم و توصیه می کنیم اقدامات پیشنهادی را جهت پیشگیری از رخداد حوادث و وارد آمدن خسارات به سازمان انجام دهید.
  • آقای مدیر، ما سوابق حوادث گذشته سازمان شما را بررسی کردیم، دلایل رخداد حوادث را استخراج نمودیم و توصیه می کنیم اقدامات پیشنهادی را جهت پیشگیری از تکرار حوادث و وارد آمدن خسارات به سازمان انجام دهید.

سؤال:

  • اختلاف دو جمله فوق در چیست؟
  • پیشنهادات قابل طرح در هر مورد چه تفاوتی می توانند با یکدیگر داشته باشند؟
  • آیا فرآیند بررسی و تحلیل در دو حالت فوق متفاوت بوده اند؟

بهتر است تعاریف “ارزیابی ریسک” و “مدیریت رویداد” را یکبار مرور کنیم؛

ارزیابی ریسک:

بر اساس استاندارد IEC، به مجموع آنالیز ریسک (شامل تعریف دامنه کاربرد، شناسایی خطرات، تخمین ریسک) و ارزشیابی ریسک (شامل تصمیم گیری در مورد تحمل پذیری ریسک،  تجزیه و تحلیل گزینه ها) فرآیند ارزیابی ریسک گفته می شود.

مدیریت رویداد:

رویداد را بر اساس گایدلاین CCPS به شرح ذیل تعریف می کنیم؛

“یک رخداد غیر معمول و غیر منتظره که، هم نتیجه می دهد و هم پتانسیل آن را دارد که منجر شود به،

  • آسیب جدی به کارکنان
  • خرابی قابل توجه دارایی ها / تجهیزات
  • اثرات مضر زیست محیطی
  • توقف عمده در عملیات فرآیند

و اما تعریف “مدیریت” بر اساس نظر یکی از صاحبنظران این علم، آقای دراکر؛

این مطلب را هم مطالعه کنید  اجرای ارزیابی ریسک با تکنیک "مطالعه مخاطرات و راهبری"

“اجرای فرآیندهای برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل در منابع انسانی، مالی، فیزیکی و اطلاعاتی بطوریکه اثربخش و کارا باشند.”

حال با در نظر گرفتن تعاریف “مدیریت” و “رویداد”، می توان “مدیریت رویداد” را بطور خلاصه به ترتیب زیر تعریف کرد؛

“اقداماتی شامل برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع، جهت مقابله و برخورد با رخدادهای غیر معمولی که می توانند منجر به آسیب شوند.”

تشریح موضوع:

هر مدیری در هر سازمان بیش از آنکه علاقه مند به پذیرش نقاط ضعف و تلاش جهت رفع آن ها باشد،      علاقه مند است اقداماتی را انجام دهد که [ظاهرأ] سازمان را با ضعف مواجه نکند. حال آنکه با کمی دقت مشاهده می شود مفهوم هر دو جمله یکسان است و تنها تفاوت در نحوه بیان می باشد. چراکه در حالت دوم نیز ضعف های پیدا و پنهانی شناسایی شده اند. ( مثل دو جمله “دستم را بگیر” و “دستت را بده”)

با توجه به مطالب فوق می توان دریافت که چرا گرایش صنایع و سازمان ها به مقوله “ارزیابی ریسک” بیش از “مدیریت رویداد” است. در حالیکه اگر کمی واقع بین باشیم درخواهیم یافت، خواه یا ناخواه، صنایع ما درگیر حوادث متعددی هستند که هر کدام بار مالی سنگینی را به سازمان تحمیل می کنند.

در بحث ارزیابی ریسک، گرایش و طرز بیان بیشتر روی جلوگیری از رخداد حادثه متمرکز است، حل آنکه مقوله مدیریت رویداد، بر جلوگیری از تکرار حادثه (ولو به شرط رخداد در دو محل متفاوت) تأکید دارد. و چه کسی است که بتواند کتمان کند صنایع ما حوادث بیشماری را تجربه می کنند!

این مطلب را هم مطالعه کنید  ارزیابی ریسک به روش ETBA

در این میان و در امتداد این گرایش [نسبتأ] نادرست به ارزیابی ریسک در مقابل مدیریت رویداد، سازمان ها و صنایع سرمایه گذاری قابل توجهی روی آموزش، به عنوان یک اقدام نرم افزاری مهم و اثربخش، می کنند و اغلب نیز گرایش به اجرای آموزش ارزیابی ریسک دارند. حال آنکه یک سؤال اساسی و بدون پاسخ باقی می ماند که “چگونه بدون اصلاح نواقص و ریشه یابی حوادث گذشته می توان سطح کمی و کیفی ایمنی را در    آینده افزایش داد؟”

پس بهتر است کمی با عینک واقع بینی به عنصر مهم آموزش نگاه کنیم و بپذیریم پیش از اجرای “ارزیابی ریسک” نیاز به آموزش و اجرای “مدیریت رویداد – تجزیه و تحلیل حوادث” داریم، تا در ابتدا نقاط ضعف گذشته را شناسایی کنیم و پوشش دهیم.

شرکت مهندسی و مشاوره پدیده پروژه های پیشرو سام

نویسنده : محمدرضا کرم زاده

ارتباط تلگرامی : MRKPs@

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *